Cameras Cloud NVR/VMS Tests

#18 – Tp-Link – Kamery IP Vigi / Vigi IP Cameras (test)

Kamery, kamery… Coraz więcej producentów wypuszcza na rynek swoje produkty z obszaru dozoru wizyjnego widząc w tym uzupełnienie swojej cyfrowej oferty – koncepcja poniekąd świetna, wymagająca jednak pewnego zaplecza i wstecznego doświadczenia, gdyż rynek ten jest już dość mocno obsadzony twardymi graczami. Co zatem Tp-Link z serią kamer Vigi jest w stanie nam zaoferować? Przekonajmy się w tym krótkim, aczkolwiek niekonwencjonalnym teście.

Cameras, cameras… More and more producers start release to the market their own CCTV products treat them as a complement of digital offer. It’s a great idea but like always it needs to be connected with previous experience and technical background because competitors are strong and providing wide range of products. Therefore what Tp-Link with their Vigi series can offer? Let’s find out in this short, but unconventional test.

 

English version below.

Zacznijmy od podziękowań – ponownie dziękuję ekpie Tp-Link Polska (Maciej Turski, Robert Gawroński, Iwo Ostalski) za propozycję sprawdzenia ich rozwiązań i dostarczenie sprzętu do testów. Żeby nie było – panowie z Tp-Link nie boją się konstruktywnej krytyki (i naturalnie lubią pochwały :), a ponieważ lubię wynajdywać nietypowe “błędy” stanowią one później podstawę do ewentualnych usprawnień.

Co w zestawie?

  1. Rejestrator NVR 8 kanałowy – model VIGI NVR1008
  2. Kamera kopułkowa 3Mpx – model VIGI C400P-2.8
  3. Kamera typu bullet 3Mpx – model VIGI C300P-4
  4. Switch PoE 6 portowy – model TL-SF1006P

 

A zatem po kolei…

Rejestrator NVR 8 kanałowy – model VIGI NVR1008

Urządzenie niewielkich rozmiarów, mieści w sobie miejsce na 1 dysk 3,5” (montaż dysków 2,5” raczej nie jest możliwy ze względu na rozstaw otworów montażowych. Co ważne – brak aktywnego chłodzenia (w skrócie – jest ono ciche gdyż nie posiada wentylatora). Pojemność dysku to max. 10TB – sporo, biorąc pod uwagę nagrania z max. 8 kamer. To co pozytywnie mnie zaskoczyło to pełna kompatybilność z Onvif oraz bezproblemowe dodawanie strumieni RTSP z innych urządzeń, ale o tym za chwilę. Fizyczny przycisk “reset” jest dostępny po otwarciu obudowy – to dobra informacja zważywszy na fakt, że nie wszyscy producenci o tym pamiętają…

 

Kamera kopułkowa 3Mpx – model VIGI C400P-2.8

Kamera kompaktowych rozmiarów, lekka (zrobiona w całości z plastiku) w pełni szczelna (IP67) co zresztą będziemy testować na dalszym etapie artykułu. Sam przetwornik stanowi zagadkę (nie znalazłem żadnych informacji na ten temat), ale nie sądzę, żeby to było tutaj głównym punktem programu. Kamerą zarządzamy poprzez: VIGI Security Manager (PC), VIGI (Android/IOS) lub bezpośrednio z NVR. Z praktycznego punktu widzenia na duży plus zasługuje brak przezroczystego klosza i rozdzielenie w dwóch punktach optyki i doświetlacza IR. Co to nam daje? Przede wszystkim mniej okresowego czyszczenia kamer. Typowo kopułkowe kamery mają skłonności od “zbierania” brudu/osadu na powierzchni kloszy, co z czasem powoduje problemy z widocznością w nocy (odbijające się od brudu światło IR) a potem nawet w dzień. Należy zauważyć, że kamery te pomimo w pełni zewnętrznych parametrów przeznaczone są raczej do montażu w pomieszczeniach wewntrznych – najlepiej na podwieszanym suficie. Sądzę, że dodanie przez producenta eleganckiej puszki montażowej znacząco rozszerzyło by zakres zastosowań.

Ok. Ale co z rozdzielczością? Czy 3Mpx to nie za mało w dzisiejszych czasach? Może i tak, ale zastanówmy się, kto jest docelowym odbiorcą tego zestawu? Jeśli ma to być rozwiązanie obejmujące setki kamer, stanowiących ochronę obwodową, lub nadzorujące pracę ze sporej odległości w fabrykach to faktycznie jest za mało. Ale jeśli mówimy o monitoringu sklepu, domu, mieszkania, placu budowy, itp. to jest świetnie dobrana wartość. Siłą tego produktu ma być prostota – prostota montażu, obsługi, zakresu działania.

Kamera typu bullet 3Mpx – model VIGI C300P-4

Podobnie jak jej młodsza siostra kamera ta posiada 3Mpx przetwornik, jednakże odnoszę wrażenie, że doświetlacz IR jest pokaźniejszych rozmiarów i pewniej doświetla scenę w nocy. Pozostałe parametry i obsługa są tożsame jak w modelu powyżej – warto dodać, że obie kamery mają dwie opcje zasilania (zarówno PoE jak i pasywne 12V).

Switch PoE 6 portowy – model TL-SF1006P

Na temat urządzeń sieciowych Tp-Link zrealizowałem osobny wpis, który można przeczytać tutaj. W dużym skrócie – kompaktowy switch z dużym zapasem mocy oraz trybem extend, który naprawdę działa (możliwość podłączenia kamery na przewodzie nawet ponad 200 metrowym!). Proszę tylko pamietać, że switch ten ma 4 porty PoE+, a dwa pozostałe służa do podłączenia urządzeń bez tej technologii (np. router i rejestrator).

 

Testujemy!

Test #1 – IP67 w praktyce (VIGI C400P-2.8)

Nie ukrywam, że moi koledzy z branży zrealizowali już kiedyś podobny test, ale na pewno nie na sprzęcie Tp-Link 🙂 Zatem do dzieła! Producent oświadcza, że kamera spełnia standarty IP67 (o standartach IP można przeczytać tutaj). Ciekawe gdzie to najlepiej sprawdzić?

 

Test #2 – (-30ºC – +60ºC) w praktyce (VIGI C300P-4)

Ok. Z wodą się udało, ale co z mrozem? Ostatnia zima pokazała, że temperatura potrafi zejść do niskich wartości i -20ºC nie było niczym nadzwyczajnym. Producent obiecuje ciekawy zakres pracy. Czy zatem kamera wytrzyma noc na mrozie?

 

Kamera tuż po wyjęciu z lodówki:

 

Test #3 – użycie łącza (kalkulacja zgrubna – H.264+)

Ponieważ sama kamera, ani rejestrator nie ma możliwości zweryfikowania tych wartości postawnowiłem w najprostszy sposób sprawdzić wzrost użycia łącza wraz z pojawiającym się ruchem na rejestrowanej/obserwowanej scenie. Wiem, wiem – zaraz podniosą się głosy, że to niemiarodajne, niedokładne, itd. Zgadza się – ale chodzi o pokazanie skali. Czy faktycznie kodowanie H.264+ w wykonaniu Tp-Link cokolwiek daje. I jak? Daje coś? Myślę, że tak. Użycie łącza naprawde nie jest wysokie (przy ruchu wzrasta skokowo do 2Mbits) – z pewnością H.265+ pozwoliłoby na większy poziom kompresji, ale tutaj skupiamy się na wcześniejszym kodeku. Uwaga – obraz na podglądzie w najwyższej jakości (HQ).

Test #4 – Dzień/noc

No nareszcie! Ale jak naprawdę te kamery “widzą”? Proszę bardzo: zachęcam do zwrócenia uwagi na kilka rzeczy:

  • właczony WDR
  • kąt patrzenia obu kamer (FOV) – 4.0 vs 2.8,
  • stosunkowo jasny obiektyw (doświetlacz załączył się kiedy było naprawdę ciemno),
  • w momencie uruchomienia doświetlacza i pomimo prześwietlenia pierwszego planu tło nadal jest wystarczająco czytelne

 

Test #5 – A co za porty są otwarte na kamerach? (tylko dla geeków 😉

To już klasyka obszaru security – ze swojej strony zawsze jestem ciekawy jakie porty (i po co) producent otworzył, żeby komunikować się ze światem. Poniżej zestawienie po skanowaniu urządzenia:

I bardziej czytelne podsumowanie:

443 – bardzo ładnie – komunikacja HTTPS (szyfrowana) do obsługi/zarządzania urządzeniami

554 – RTSP (Real Time Streaming Protocol) – protokół służacy do strumieniowania wideo. Bardzo uniwersalny i kompatybilny z większością urządzeń na rynku. Mała uwaga – można dołożyć opcję wyłączenia tego portu z poziomu menu urządzenia (nie każdy potrzebuje taką funkcjonalność).

1900 – Simple Service Discovery Protocol (SSDP) – protokół stworzony przez firmę Microsoft i Hewlett-Packard. Służy on do wykrywania urządzeń UPnP.

2020 and 20002 – na ten moment brak 100% potwierdzenia – najprawdopodobniej zarządzanie przez chmurę (Vigi Cloud) lub dodatkowy port do wykrywania urządzeń Tp-Link w sieci lokalnej.

I jak to wygląda? Nie tak źle, ale na pewno musimy pamiętać o aktualizacjach, aby uniknąć ewentualnych podatności na ataki (o tym nieco niżej).

 

Tyle z testów – ponieważ nie samymi testami człowiek żyje dorzucam garść porad/uwag praktycznych, jakie zauważyłem podczas użytkowania zestawu.

#1 – Playback i pobieranie materiału z rejestratora.

Jako że opcja playback (odtwarzanie nagranego materiału) na rejestratorze oraz przez oprogramowanie VIGI Security Manager/VIGI działa bez zarzutu, tak próba pobrania materiału na dysk lokalny lub pendrive wymaga już więcej zachodu i… nie zawsze jest możliwa w takim zakresie jaki byśmy chcieli.

Wyszukiwanie materiału – jest naprawdę czytelne i szybkie (np. poprzez wykorzystanie opcji Motion Detection – zielony pasek):

Nieudana próba pobrania nagrania dłuższego niż 5 minut (oprogramowanie VIGI Security Manager) – jest to zdecydowanie do poprawki (ile jest sytuacji, że niezbędne jest pobranie np. 2h!):

W momencie eksportu (materiał do 5 minut) oprogramowanie pyta się o format (oryginalny czy ogólny z możliwością odtworzenia przez każdy odtwarzacz) – zalecam wybór opcji Compatibility Mode ze względu na bezproblemowe odtwarzanie materiału:

Eksport materiału bezpośrednio z rejestratora na pendrive nie zgłasza żadnych ograniczeń czasowych (tutaj 20 minut):

 

#2 – Dodawanie kamer z aplikacji PC i aktualizacje automatyczne

W skrócie: bajka. W stosunku do innych producentów, którzy wymagają wyszukiwania oprogramowania na swoich stronach, a to niestety wiąże się ze spędzeniem przynajmniej 20 minut przekopując się przez tabelę porównawczą, tak tutaj po prostu klikamy update i dzieje się magia. Naturalnie nie obyło się bez potknięć – na koniec aktualizaji pojawia się błąd, ale co ciekawe urządzenie jest poprawnie zauktaulizowane 🙂

Samo dodawanie kamer również jest bardzo proste i jedyne czego może (opcjonalnie) wymagać to znajomości adresacji własnej sieci (pod warunkiem, że chcemy mieć w tym zakresie porządek). Nie jest to wymagane (wszystko działa na DHCP), ale warto wiedzieć o takiej możliwości:

#3 A co jeśli już mam kamerę innego producenta?

Oooo… świetne pytanie. Naturalnie można ją dodać i to w dwojaki sposób:

  • Onvif
  • RTSP

Kamery (nie tylko Tp-Link) są wykrywane przez rejestartor (tutaj jako Onvif) – samo dodanie wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku kamer Tp-Link:

Z kolei najpewniejszym sposobem dodania kamer poprzez RTSP to wykorzystanie opcji “Add Manually-RTSP”:

Następnie dodanie odpowiedniej ścieżki – dla przykładu ścieżka dla kamer Dahua wygląda tak:

rtsp://admin:admin@10.7.6.67:554/cam/realmonitor?channel=1&subtype=1 

#4 – I na koniec jeszcze kilka ciekawostek

  • Enable video encryption – opcja ta pozwala zaszyfrować nagrania tak, że tylko osoba znająca hasło będzie je wstanie odtworzyć.

  • Chmura VIGI – chmura jak u (prawie) każdego producenta jest dostępna i umożliwia podgląd poprzez telefony (Android/IOS). Konfiguracja? Ściągamy aplikacje (pierwszy kod QR), dodajemy urządzenie (drugi kod QR). To wszystko – dziękuję! Tak na serio to warto zwrócić uwagę, czy jest połączenie z chmurą (status Online) i pamiętać o założeniu swojego konta. Po co nam chmura? Przede wszystkim po to, aby połączyć się do swoich kamer nawet wtedy, gdy nie mamy własnego publicznego adresu IP (czyli jesteśmy za NATem operatora).

  • Motion detection – czyli wykrywanie ruchu. Na pewno nie można się spodziewać wykrywania obiektów, jednakże podstawowa funkcjonalność jest zachowana. Można ustawić czułość, jednak coś mi mówi, że producent będzie chciał pójść krok dalej i wprowadzić nieco bardziej zaawansowaną analizę (póki co funkcję są “wyszarzone”, ale opis brzmi ciekawie):

  • Opcja Plug&Play – użyteczna, choć bywa irytująca. Automatyczne wykrywanie nowych kamer i dodawanie ich do systemu. Problem zaczyna się, gdy nie zgadzają się hasła, lub gdy chcemy pozmieniać adresację. Ale ogólnie funkcja zacna, która na pewno ułatwi życie mniej zaawansowanym użytkownikom.

Podsumowanie:

Plusy:

  • cena vs jakość
  • stosunkowo jasna optyka i w zupełności wystaczająca rozdzielczość
  • nie stosowanie przezroczystych kopułek
  • kodowanie H.264+ daje radę – naturalnie H.265/H.265+ to kolejny etap (i tym samym wyższa cena), ale w tym zakresie ta opcja w zupełności zdaje egzamin
  • dostepność opcji takich jak: WDR/BLC (w tym przedziale cenowym to rzadkość)
  • kompletny zestaw do monitoringu – kamery, rejestrator, switch PoE – możliwość zbudowania większej instalacji monitoringu wizyjnego dla domu czy małej firmy
  • opcje zarówno dla amatora jak i zaawansowanego użytkownika
  • dostęp lokalny oraz przez chmurę (nie każdy chce wysyłać dane do chmury 🙂
  • bezproblemowe aktualizacje i wsparcie producenta
  • Onvif i RTSP – możemy rejestrować obraz nie tylko z kamer Tp-Link, ale prawie każdego producenta
  • energooszczędność – kamera zużywa ok. 3W
  • szyfrowanie nagrań

Minusy:

  • brak języka polskiego w rejestratorze i oprogramowaniu
  • brak przycisku reset w kamerach (ok, jest email do resetowania, ale reset jest dużo szybszy 🙂
  • brak akcesoriów do kamery kopułkowej (puszka montażowa)
  • pobieranie nagrań poprzez VIGI Security Manager – tylko 5 minut materiału

 

 

English version.

Let’s start from greetings – one more time huge thank you to Tp-Link crew (Maciej Turski, Robert Gawroński, Iwo Ostalski) for the proposition to test/examine and delivery their equipment. To be honest – gentlemens from Tp-Link are not afraid of constructive criticism (and of course they like praise :), but because I like to find unusual “mistakes”, they have the foundations for possible improvements.

What’s in the box?

  1. IP Video Recorder NVR 8 channels – model VIGI NVR1008
  2. Dome IP camera 3Mpx – model VIGI C400P-2.8
  3. Bullet IP camera 3Mpx – model VIGI C300P-4
  4. Switch PoE 6 ports – model TL-SF1006P

So one by one…

IP Video Recorder NVR 8 channels – model VIGI NVR1008

Small device where you can install one 3,5” HDD (mounting 2.5 ” drive is rather not possible due to the spacing of the mounting holes). What is important – no active cooling (in short – it is quiet because it does not has a fan). The disk capacity is max. 10TB – quite a lot, taking into account recordings from up to 8 cameras. What positively surprised me was a full compatibility with Onvif and RTSP streams from other devices, but more on that in a next part of article.

Dome IP camera 3Mpx – model VIGI C400P-2.8

A compact camera, light (made entirely of plastic), fully sealed (IP67), which we will test at a later stage of the article. The converter itself is a mystery (I haven’t found any information on that), but I don’t think that’s the main point here. You can manage the camera via: VIGI Security Manager (PC), VIGI (Android / IOS) or directly from the NVR. From a practical point of view, a huge advantage is the lack of a transparent cover and the separation of the optics and the IR light well at two points. What does this give us? First of all, less periodic cleaning of the cameras. Typically dome cameras have a tendency to “collect” dirt / sediment on the surface of the transparent cover, which can cause problems with visibility at night (reflecting IR light from the dirt) and after some time even during the day. It should be noted that these cameras, despite their fully external parameters, are rather intended for indoor installation – preferably on a suspended ceiling. I think that the addition of a nice mounting box by the producer would significantly expand the range of usage.

Ok. But what about resolution? Is 3Mpx not enough nowadays? Maybe so, but let’s think about who is the target of this set? If it is to be a solution involving hundreds of cameras, advanced perimeter protection or supervising work from a long distance in factories, it is actually not enough. But if we are talking about monitoring a store, house, apartment, construction site, etc., this is a totally enough value. The strength of this product is simplicity – simplicity of assembly, operation and scope of operation.

Bullet IP camera 3Mpx – model VIGI C300P-4

Similarly to its younger sister, this camera has a 3Mpx sensor, but I have the impression that the IR illuminator is larger in size and illuminates the scene more reliably at night. The other parameters and operation are the same as in the model above – it is worth to add that both cameras have two power connector options (PoE and passive 12V).

Switch PoE 6 ports – model TL-SF1006P

Regarding Tp-Link network devices I wrote seperate post where you can find here. In a nutshell – a compact switch with a quite large power (67W) and extend mode that really works (the ability to connect the camera on a cable over 200 meters!). Please remember that this switch has 4 PoE + ports, and the other two are used to connect devices without this technology (e.g. router and recorder).

 

Let’s test it!

Test #1 – IP67 in practice (VIGI C400P-2.8)

I must admit that my colleagues already made a similar test, but certainly not on Tp-Link equipment 🙂 So, let’s go! The producer declares that the camera meets the IP67 standards (you can read about IP standards here). I wonder where is the best place to check it? 🙂

Test #2 – (-30ºC – +60ºC) in practice (VIGI C300P-4)

Ok. It worked with water, but what about freeze? The last winter has shown that the temperature can go down to low values and -20ºC was nothing unusual. The producer promises an interesting scope of work. So will the camera survive the night in the cold?

 

Camera pull out of the refrigerator:

 

Test #3 – bandwidth consumption (rough calculation – H.264+)

Nor the camera itself and the recorder cannot verify these values, I decided to check this in the easiest way how the increase in the use of the link along with the traffic on the recorded / observed scene. I know, I know – there will be voices that it is unreliable, inaccurate, etc. That’s right – but what I want to do is showing the scale. Is it really the H.264 + encoding performed by Tp-Link gives anything. And how? Gives something? I think so. The bandwidth is not really high (with traffic it increases by leaps and bounds to 2Mbits) – certainly H.265 + would allow for a higher compression level, but here we focus on the earlier codec. Note – the preview image is of the highest quality (HQ).

Test #4 – Day&Night

Finally! But how do these cameras really “see”? Here you go! Please pay attention to a few things:

  • WDR enabled
  • viewing angle of both cameras (FOV) – 4.0 vs 2.8,
  • relatively bright lens (the illuminator turned on when it was really dark),
  • when the IR light is started and despite the overexposure of the foreground, the background is still legible enough

Test # 5 – And what are the ports open on the cameras? (only for geeks;)

This is some kind of classic in the security area – I’m always curious what ports (and why) the producer has opened to communicate with the world. Below is a list after scanning the device:

And more visible summary:

443 – very nice – HTTPS (encrypted) communication for device operation / management

554 – RTSP (Real Time Streaming Protocol) – a protocol for video streaming. Very universal and compatible with most devices on the market. A small note – you can add an option to disable this port from the device menu level (not everyone needs this functionality).

1900 – Simple Service Discovery Protocol (SSDP) – a protocol developed by Microsoft and Hewlett-Packard. It is used to discover UPnP devices.

2020 and 20002 – no 100% confirmation at the moment – most likely management by a cloud (Vigi Cloud) or an additional port for detecting Tp-Link devices in the local network.

And how does it look like? Not too bad, but we definitely need to remember about updates to avoid possible vulnerabilities (more on that below).

 

And that’s it! Because man does not live on tests alone, I add a bunch of tips / practical comments that I noticed while using the set.

 

#1 – Playback and download material from the recorder (NVR)

The playback option on the recorder and via the VIGI Security Manager / VIGI software works smoothly, an attempt to download the material to a local disk or pendrive requires more effort and … is not always possible in the way we would like.

Searching for material – it is really clear and fast (e.g. by using the Motion Detection option – green bar):

Failed attempt to download a recording longer than 5 minutes (VIGI Security Manager software) – this is definitely to be corrected (how many situations are there that it is necessary to download e.g. 2h!)

During of export procedure (material up to 5 minutes), the software asks for the format (original or compatible, with the possibility of playing by each player) – I recommend choosing the Compatibility Mode option due to the seamlessly playback of the material:

The export of the material directly from the recorder to the pendrive does not report any time limits (here 20 minutes):

# 2 – Adding cameras from PC application and automatic updates

In short: peace of cake. In comparison to other producers who require firmware to be searched on their websites, and this unfortunately involves spending at least 20 minutes digging through the comparison table, that’s here we just click update and the magic happens. Of course, there were some issues – at the end of the update there is an error, but eventually the device is correctly updated 🙂

Adding cameras is also very simple and the only thing that can (optionally) be require is knowing the addressing of your own network (in case that you want to have order in this area). This is not required (everything works on DHCP), but good to know about this:

#3 What if we have non-Tp-Link IP cameras?

Good question. We can add this in both ways:

  • Onvif
  • RTSP

Cameras (not only Tp-Link) are detected by the recorder (as Onvif) – the adding process looks exactly the same as in the case of Tp-Link cameras:

The best way to add camare based on RTSP is use to option “Add Manually-RTSP”

Then adding the appropriate path – for example, the path for Dahua cameras looks like this:

rtsp://admin:admin@10.7.6.67:554/cam/realmonitor?channel=1&subtype=1

 

# 4 – And finally a few more hints

  • Enable video encryption – this option allows you to encrypt the recordings so that only a person who knows the password will be able to play them.

  • VIGI cloud – cloud solution like for (almost) every manufacturer is available and allows you to view it via phones (Android / IOS). Configuration? We’re downloading the applications (the first QR code), adding the device (the second QR code). That is all, thank you! Seriously, it is worth paying attention to whether there is a connection to the cloud (Online status) and remember to create your account. Why do we need a cloud? First of all, to connect to your cameras even when we do not have our own public IP address (i.e. we are behind the operator’s NAT).

  • Motion detection. Don’t expected advanced object detection and recognition but the basic functionality is covered. You can set the sensitivity, but something tells me that the manufacturer will want to go a step further and introduce a bit more advanced analysis (so far the functions are “grayed out”, but the description sounds interesting):

  • Plug & Play option – useful, but annoying from time to time. Automatic detection of new cameras and adding them to the system. The problem begins when the passwords do not match, or when we want to change the addressing. But overall this feature can make life easier for less advanced users.

 

Summary:

Pros:

  • price vs quality
  • relatively bright optics and perfectly adequate resolution
  • no use of transparent domes
  • H.264 + encoding works well – of course H.265 / H.265 + is the next stage (and therefore a higher price), but in this respect this option works perfectly
  • availability of options such as: WDR / BLC (it is rare in this price range)
  • complete monitoring set – cameras, recorder, PoE switch – possibility of building a larger video monitoring installation for home or small business
  • options for both amateurs and advanced users
  • local and cloud access (not everyone wants to send data to the cloud 🙂
  • easy updates and manufacturer
  • support Onvif and RTSP – we can record images not only from Tp-Link cameras, but from almost any manufacturer
  • energy savings – camera consumed less than 3W
  • encryption of recordings

Cons:

  • no reset button on cameras (ok, there is an email for reset, but reset button is much faster 🙂
  • no accessories for a dome camera (mounting box)
  • downloading recordings via VIGI Security Manager – only 5 minutes of material

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *